NaslovnicaVijestiAktualnoOve subote na Maloj loži počinje manifestacija Taste Like Marenda
TZ Šibenika priprema i tovernaški đir od kita

Ove subote na Maloj loži počinje manifestacija Taste Like Marenda

Programom na Trgu Ivana Pavla II., šibenskoj Maloj loži ove subote, 11. travnja u 11 sati počinje tradicionalna manifestacija ‘Taste like marenda’. Najavljeno je to na konferenciji za medije Turističke zajednice Šibensko-kninske županije i suorganizatora iz TZ-a Šibenika, Zlarina, Primoštena, Tisna i Vodica.

– Hrana i gastronomija veće su duži niz godina sve snažniji, sve važniji razlog i argument za putovanje i odabir određene destinacije i to je vidljivo i na području naše regije. Mijenjaju se trendovi, odnosno ljudi koji putuju vrlo često svoje odredište određuju i profiliraju kroz hranu koju žele kušati i osjetiti. A drugo je što je zaista u našem području u zadnjih nekoliko godina došlo do vrlo značajnog napretka i u prezentaciji autohtonih proizvoda od vinarija preko uljara do sve raznolikije ponude restorana. U tom smislu mi smo kao turistička zajednica Županije, cijeli sustav turističkih zajednica, već godinama radi na promociji naše gastronomije, tako da prije tri godine smo pokrenuli u manifestaciju Taste Like Marenda s namjerom da promoviramo i sačuvamo taj jedan običaj koji je postojao u našem kraju već godinama i koji je relativno poprilično specifičan. Mislim da smo prvi korak i prvi cilj u ove tri godine postigli, da smo naprosto zainteresirali javnost i popularizirali taj obrok – kazao je Krešimir Šakić, direktor TZ Šibensko-kninske županije.

Kako je rekao, u narednom periodu želja je, pored manifestacijskog dijela, dublje ući u srž i suštinu i početi proučavati te na neki način etablirati koja su to prava marendaška jela, koji su pravi marendaški običaji.

– Na takav način ih pokušamo standardizirati i osigurati jednu standardiziranu ponudu u restoranima koji budu voljni i željni pridržavati se onoga što je dio te naše tradicije i to nuditi. Dakle, to je jedan smjer u kojem mislimo marendu u budućnosti pokrenuti. Ove godine nastavljamo prvenstveno raditi na popularizaciji kroz manifestacije koje imamo tu sa našim kolegama i koje su se zaista pokazale vrlo uspješne. Pored marendi, 8. i 9. svibnja imamo naše Dane otvorenih kušaonica, kojima ćemo dalje promovirati vinsku kulturu – najavio je Šakić te pozvao sve sugrađane da se pridruže i podrže te manifestacije.

 

– Mislim da je cijeli ovaj projekt puno pomogao i praktički revitalizirao marendu kao jedan tradicionalni obrok, ne samo u Šibeniku nego i u Dalmaciji, i da je postao stvarno pristupačan i prepoznatljiv ne samo građanima, pogotovo mlađima, nego i turistima i zahvaljujući objektima koji ih pripremaju. Mi imamo još kao jedan prateći program uz projekt Marende s kojim smo krenuli lani u podsezoni. Zovemo ga U ritmu Marende petkom, koje imamo svaki petak ispred naših tradicionalnih lokala Marenda. Imamo nastup klape gdje spajamo dvije tradicije, Marendu i klapsko pjevanje. S tim projektom nastavljamo i dalje – najavio je Dino Karađole, direktor TZ grada Šibenika.

Marendu u ovu subotu na Maloj loži pripremaju Okus Soli by Pa’Kai, i bistro Špajza. Vinarije su Testament, Ego Vina, Vinarija Baraka i Vinarija Rak, a goste će zabavljati i glazba uživo, Don Carlos Band. Biće tu interaktivna interpretacija naših vodiča, Tragom šibenskih težaka i kulinarska radionica za djecu i tradicionalne slastice Duške Duki Zaninović.

– Za podsezonu, negdje za jesen, bih najavio jednu manifestaciju koja spaja enogastronomiju i aktivni odmor, ali u prirodi. Napravili smo jedan koncept koji bi bio po staroj gradskoj jezgri i Varošu, gdje bi postojali degustacijski punktovi koje bi sudionici obilazili. Degustacijski punktovi bi bili u ugostiteljskim objektima koji bi uz vina nudili određene bokuniće, zalogajčiće, prilagođene tovernarškoj tradiciji. Sve je nastalo na temelju šibenskih konoba koje su nekad točile vino. Te konobe su bila označene kitama koje su granje smrike, bora ili masline, jedna specifičnost Šibenika – najavio je Karađole.

Sineva Grabić, direktorica Turističke zajednice Zlarin, najavila je Marendu na tom otoku, koja će biti održana 3. svibnja.

– Ponosni smo i sretni što možemo oživiti tradiciju naših težaka. Klasika je bila nakon težačkog posla i mukotrpnog rada, marenda. Pozivamo vas da dođete. Očekuje vas bogata gastronomija, vinarije, bit će tu i prigodne radionice i za djecu i za odrasle. Također ovo ljeto pripremamo bogat program, isto gastronomski – Brojetijadu koja nam je 8. kolovoza I imamo i na jesen dosta toga, ali o tom potom.

Na Trgu Rudina u Primoštenu Marenda će se održati 30. svibnja, a najavila ju je Mia Pešić, direktorica Turističke zajednice Primošten.

– Svi vi imat ćete priliku uživati u autentičnim okusima jela koje će pripremiti naša dva ugostiteljska objekta, Konoba Galija i restoran Bila Lučica. Za čašicu dobrog vina će se pobrinuti tri primoštenska vinara, Vinarija Gracin, Vinarija Prgin i Vinarija Galjen Dvor. Kroz ovaj cijeli koncept, kao i kod mojih kolega, tako i u Primoštenu, nekako nam je cilj oživiti marendavanje. A na drugi način također isto promovirati lokalnu kulturu svima vama koji dođete, a također i našim turistima koji budu u destinaciji i okolici. U sklopu cijelog projekta imat ćemo i kreativne radionice za djecu, za najmlađe, fritule kod naše Ane koja se također nalazi na trgu Rudina. Prodavat ćemo domaće proizvode lokalnih OPG-ovaca, a također, to ne bi bilo to da ne bude prisutna primoštenska čipka koja je prošle godine dobila oznaku zemljopisnog podrijetla. Mi ćemo nakon projekta Marende nastaviti sa manifestacijom Babić fest, tako da vas pozivam 6. lipnja u Primošten – kazala je Pešić.

– Zasad smo u konceptu, ali evo možemo u načelu reći da Tisno isto ima svoj otočni dio, a ima i svoje zaleđe. Tako da će Marende biti i mesna i riblja, nešto poput friganih gavuna, brudeta i naravno ovo što ide u zaleđu panceta i jaja itd. Za sudjelovanje se prijavila i Vinarija Slamić. Nakon Marende, turu kroz staro Tisno vodit će nagrađivani turistički vodič Željko Ćorkalo, koji je dobio prošle godine na Danima turizma nagradu za najboljeg turističkog vodiča u Hrvatskoj. I ono što možda za najaviti, u suradnji s Općinom Tisnom i franšizom El Sol, organizirat ćemo drugi festival latinoameričkih plesova na plaži Jazina, koji će se održati u drugoj polovici rujna, a na kojoj će isto biti predstavljena gastronomija latinoameričkih zemalja koje će sudjelovati Brazil, Čile i Argentina – kazao je Henjak.

Treću godinu za redom i Vodice su domaćin Marende, a najavila ju je Anta Franin Pećarisa, direktorica TZ Vodica.

– U Vodicama završava ciklus dalmatinskih marendi i ove godine će to biti 3. listopada u našem Đardinu, koji se pokazao kao jako dobra pozicija i ljudi ga jako rado posjećuju. Pripremit ćemo, naravno, sukladno ovom programu, kao i do sada, vrlo bogatu gastronomsku ponudu našeg kraja i sudjelovati će dva restorana. Što se tiče vina, prezentirati će se vinarija Birin i vinarija Baraka. Imati ćemo uz to popratnih programa, radionica izrade kroštula, fritula, ali isto tako i radionicu keramike, koja će se održavati u našem Đardinu. Što se tiče ostalih programa u Vodicama, mi već godinama njegujemo baš gastronomske manifestacije, u kojoj prikazujemo tradiciju ne samo dalmatinske kuhinje, pa tako, evo sad, upravo slijedi nam za prvi svibnja naš piknik u Rakitnicu i tamo ćemo naše goste pogostiti, ali isto tako sa određenim tradicionalnim jelima koja podrazumijevaju težačku spizu, poput divljeg zelja i pulente, blitve i boba, i upravo ono što se nekad jelo, što gosti jako lijepo prihvaćaju, nešto što nije stereotipno i uobičajeno – najavila je Franin.

NAJNOVIJE
- Oglas -
- Oglas -