NaslovnicaVijestiŠibenikDirektor Čempresa umiruje javnost: Nitko neće nikome otimati grobove
Postupak preuzimanja mjesnih groblja

Direktor Čempresa umiruje javnost: Nitko neće nikome otimati grobove

Gradsko vijeće Šibenika konačno je izglasalo Odluku o Grobljima koja, u skladu sa zakonom, regulira preuzimanje upravljanja svim grobljima na administrativnom području Grada Šibenika od strane poduzeća Čempresi. Za Čemprese ta odluka znači obvezu uvođenja reda na svim grobljima i znatno veći obim posla, a dosadašnjim korisnicima grobnica značit će obvezu upisa jednog ili najviše dva korisnika grobnice te plaćanje naknade koju plaćaju i korisnici gradskih groblja kojima je do sada upravljala tvrtka Čempresi.

Put do takve odluke, koja je i zakonska obveza jedinica lokalne samouprave, nije bio ni malo lak, svjedoči nam Joško Vuković, direktor šibenskih Čempresa.

– Naša stara Odluka o grobljima bila je iz 1999. godine i nomotehnički je bila ‘mrtvo slovo na papiru’, a ja sam još krajem 2017. godine predložio nacrt nove odluke u kojem sam predlagao preuzimanje svih 26 groblja. Tada je ta točka, na jednoj maratonskoj sjednici Gradskog vijeća, došla na red tek oko 16 sati i krenule su salve u smjeru da će se dogoditi otimačina i oduzimanje grobova. Gradonačelnik Burić tada je dobro procijenio i povukao tu točku s dnevnog reda. Tek 2021. ponovno smo išli s inicijativom da se proglašava javno dobro nad svim tim grobljima, što je ujedno i prvi korak u proceduri preuzimanja. Opet je rasprava od iste ekipe išla ‘na nož’ i prijedlog je odbijen. Treći put se u priču uključuje i Ministarstvo graditeljstva, potaknuto medijskim napisima o ilegalnim grobljima, koje je od svih gradova i općina zatražilo izvješća o statusu groblja na njihovim područjima. Tako su se stekle okolnosti da se sva mjesna groblja moraju dati na sustavno upravljanje tvrtki koja je za to osnovana – ispričao nam je dug put do odluke direktor Vuković.

Temeljni je cilj da se pravno urede odnosi i da po grobljima ne može svatko raditi što ga je volja, jer do sada je bilo i situacija da amateri nestručno rade ekshumacije, pa i da kosti pokojnika završe u kontejneru za smeće.

– Odluka objavom postaje obvezujuća za sva mjesna groblja, odnosno za tvrtku Čempresi i sve korisnike grobnica na njima. Naravno, ništa se neće dogoditi preko noći, niti će se ‘lomiti preko koljena’. Ljudi još uvijek ‘mantraju’ da će Čempresi uzeti njihove grobnice. Mi u Šibeniku imamo oko 5.500 grobnica i nikome Čempresi nisu oteli grobnicu, pa čak i gdje postoji dug i ostvareni su zakonski uvjeti za preuzimanje grobnice i dodjelu novom korisniku, to još nikome nismo napravili, računajući možda se netko ipak pojavi. Čempresi ljudima na selima neće ništa uzeti, to je izgrađeno, to je njihovo – poručuje Joško Vuković.

Trenutno je nejasno kojim će dokumentima raspolagati aktualni korisnici grobnica kada budu pozvani na novim katastarskim kartama pokazati svoju grobnicu i ponuditi dokaze za to. Trebali bi imati bilo kakav dokument, ostavinsko rješenje, ugovor o ustupanju prava korištenja, ugovor o nasljeđivanju…

-U Odluci o grobljima piše da se korisništvo stječe ispravama. To je ono što će aktualni korisnici morati imati – poručuje Vuković.

Čemprese čeka i obiman posao održavanja reda na svim tim grobljima i upravljanja tim prostorima, što nikako neće biti mali zalogaj.

– Mi to ne možemo doslovno preuzeti od 1. srpnja u smislu čišćenja i košenja trave. Sada ćemo tek do 1. rujna pripremiti Program održavanja prigradskih groblja, koji ću dostaviti Gradu za nacrt proračuna za sljedeću godinu. I tada, od 1. siječnja 2027. godine, kada taj novac bude osiguran, ja ću u roku 30 do 60 dana osigurati i uspostaviti sustav. To znači kupnju kamiona, zapošljavanje radnika i početak održavanja svih tih groblja. To je i najvažnije. Bitno je da su groblja čista i uredna te da tamo nitko niša nelegalno ne smije graditi – kaže Vuković uspoređujući ulogu Čempresa s poslom konobara, jer je vlasnik kafića jedno, a konobar, baš kao i Čempresi, samo obavljati uslugu u tom kafiću.

Kako je Odlukom tek postavljen pravni okvir, Za Grad Šibenik predstoji rješavanje imovinsko pravnih odnosa, pa izrada geodetskih snimaka svih groblja i numeriranje svake grobnice, a tek na kraju tog postupka na red dolaze korisnici.

– Tada će ljudi moći dolaziti kod nas i na kartama pokazati točnu grobnicu za koju imaju odgovarajuće dokumente. Taj trenutak je još daleko i nema nikakve hitnoće za ljude koji se sad brinu. Sve će biti javno objavljeno kada svi geodetski snimci budu spremni. Bez obzira jesu li ljudi sami gradili grobnicu ili je kupili već izgrađenu, nama to nije bitno. Važno je samo da se i oni sami, unutar obitelji, dogovore za jednog ili dvoje korisnika koji će biti upisani u očevidnik korisnika. Mislim da je to posao koji će trajati 10 do 20 godina, dok se sve popiše i utvrdi grobni očevidnik. Siguran sam da će u taj očevidnik biti puno lakše popisati sve mrtve, nego sve žive korisnike. U nedostatku dokumenta kojima bi dokazivali pravo na grobnicu, korisnici će moći i kod javnog bilježnika dati iskaz da je to njihova grobnica i za taj iskaz sami kazneno i materijalno odgovarati – zaključio je Vuković, napominjući kako će o svim koracima provedbe ove odluke i dalje javno komunicirati te još jednom apelirajući na sve da se neće dogoditi nikakvo otimanje grobove, niti će se išta događati ubrzano.

 

NAJNOVIJE
- Oglas -
- Oglas -