U Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije 26. svibnja 2026. godine održan je sastanak na temu sanacije laguna „Bare“ u Kninu, na kojem je sudjelovala ministrica Marija Vučković sa suradnicima, zajedno s gradonačelnikom Grada Knina Marijom Ćaćićem, predstavnicima Šibensko-kninske županije, Hrvatskih voda i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Na sastanku su razmotrene aktivnosti vezane uz sanaciju područja opterećenog višegodišnjim onečišćenjem, uključujući lokaciju onečišćenu mazutom na tri lagune koje su prošle godine uvrštene u Plan gospodarenja otpadom Republike Hrvatske kako bi se omogućio cjelovit pristup sanaciji.
Naglašeno je kako Hrvatske vode putem Instituta za vode kontinuirano prate stanje voda rijeke Orašnice i moguće utjecaje na okoliš i zdravlje ljudi.
Sudionici sastanka suglasili su se kako je potrebno doraditi postojeći Sanacijski program radi definiranja daljnjih aktivnosti, modela financiranja i nositelja provedbe, uz koordinaciju svih uključenih institucija.
Ministrica je istaknula kako je cilj pronaći model koji će omogućiti najbrže i najučinkovitije rješenje za sanaciju ovog područja.
-Lagune smo prošle godine uvrstili u Plan gospodarenja otpadom kako bi se omogućilo sustavno rješavanje ovog problema. Naš je cilj dogovoriti model koji će donijeti najbrže moguće rješenje, uz jasno definirane obveze svih uključenih dionika – poručila je ministrica.
Dodala je kako Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije paralelno provodi sanaciju više „crnih točaka“ i onečišćenih lokacija diljem Hrvatske, koje su obuhvaćene Planom gospodarenja otpadom.
Sudionici sastanka naglasili su važnost koordiniranog i sustavnog pristupa kako bi se osigurala zaštita okoliša i kvaliteta života građana Knina.





































